Firma Cleanroom jest jednym z podmiotów należących do działalności RENEX GROUP

Dowiedz się więcej

Odzież do cleanroom

Od czasu, gdy Willis Whitfield zainstalował pierwsze pomieszczenie sterylne w Sandia National Laboratories w 1962 r., w sztucznym środowisku zaprojektowanym specjalnie w celu zminimalizowania stężenia zanieczyszczeń przenoszonych w powietrzu wprowadzono wiele ulepszeń i udoskonaleń. Obecnie pomieszczenia sterylne odgrywają istotną rolę w procesach produkcyjnych w przemyśle farmaceutycznym i mikroprocesorowym, a także w innych sektorach, w których kontrola zanieczyszczeń przenoszonych drogą powietrzną jest niezbędna. Prawdopodobnie pomieszczenia sterylne będą podlegać dalszym zmianom, ponieważ tendencja do miniaturyzacji produkcji sprawia, że wrażliwe materiały są coraz bardziej narażone na negatywne skutki zanieczyszczenia.

Oznacza to dla Ciebie, jako osoby zaangażowanej w zarządzanie środowiskami kontrolowanymi, że musisz być na bieżąco ze zmieniającymi się normami dotyczącymi procesów w pomieszczeniach czystych. Obejmuje to zrozumienie ogromnego znaczenia stroju do pomieszczeń czystych dla utrzymania bezpieczeństwa i skuteczności działania tych środowisk. W pomieszczeniach czystych utrzymanie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu poniżej dopuszczalnego progu może być trudne. Narzędzia, sprzęt, maszyny i samo powietrze mogą być źródłem zanieczyszczeń, które zakłócają pracę mikroprocesorów, materiałów biomedycznych i innych wrażliwych urządzeń. Jednak zdecydowanie największym źródłem zanieczyszczeń jest personel ludzki. W przeciwieństwie do przedmiotów martwych, ludzie cały czas generują jakiegoś rodzaju zanieczyszczenia. Nawet gdy siedzą nieruchomo, nieustannie roznoszą martwy naskórek, włosy, mikroby i inne zanieczyszczenia.

Dlatego personel pomieszczeń czystych musi nosić specjalnie zaprojektowaną odzież, która może spełniać dwie funkcje: zapobiegać przenikaniu naturalnych zanieczyszczeń z człowieka do otoczenia oraz chronić użytkownika przed zagrożeniami w bezpośrednim otoczeniu.

Konkretne właściwości odzieży przeznaczonej do noszenia w pomieszczeniach czystych zależą od unikalnych cech danego środowiska, ale powszechnie przyjmuje się, że tego typu odzież powinna mieć następujące cechy konstrukcyjne:

Niebrudzący materiał: Zwykła odzież robocza ma małe włókna, które czasami się odrywają. Jest to zła wiadomość dla pomieszczeń czystych z delikatnymi i czułymi na zanieczyszczenia urządzeniami. Odzież niestrzępiąca się rozwiązuje ten problem.

Odporność na ESD: Wyładowanie elektrostatyczne, może spowodować duże uszkodzenia, nie tylko dla urządzeń, ale również dla wytwarzanych produktów. Temperatura wyładowania może spowodować nawet zapłon substancji łatwopalnej, co jest niezwykle niebezpieczne dla wszystkich osób pracujących w strefie czystej.

Tkanina o dużej gęstości: Chroni przed ciepłem i żrącymi płynami.